Trzmielina

Trzmielina

Spośród gatunków trzmielin o pędach wspinających się na podporach i pędach pełzających niezwykle przydatną ogrodową odmianą jest trzmielina Fortune’a.

Zamieszkująca w stanie naturalnym Chiny, jest krzewem doskonale spisującym się w Polsce. Jego długie pędy zaopatrzone w korzenie przybyszowe ułatwiają roślinie wspinaczkę po pniach, murkach, czy płożenie po ziemi. W miejscach cienistych tworzy zwarte, prześlicznie zielone kobierce, zakrywające szczelnie glebę.

Trzmielina Fortune’a doskonale rośnie na glebie uprawnej, żyznej, próchnicznej, dostatecznie wilgotnej, na stanowisku słonecznym lub półcienistym, przewiewnym, szybko nagrzewającym się.

Pamiętajmy o trujących właściwościach trzmieliny.

Trzmielina łatwo rozmnaża się z sadzonek zielnych, z powodzeniem możemy więc poszerzać swoją uprawę.

Liście jajowate, eliptyczne, skórzaste, długości do 6 centymetrów skrywają często niepozorne, rozkwitające w czerwcu i lipcu kwiaty. Owoce drobne, różowawe, u nas zwykle niezawiązujące się lub niedojrzewające.

Z wielu odmian niezwykle często spotykamy „Emerald Gaiety”. Jest to zimozielony krzew o wąskich, nieregularnie, biało obrzeżonych liściach. Dorastając do 60 centymetrów wysokości i około metra szerokości, przyrasta około 15 centymetrów w ciągu roku.

Produkowana w formie piennej może stać się ciekawym, malowniczym, „płaczącym” drzewkiem. W idealnych warunkach, rosnąc przy ścianach lub wysokich drzewach, wspina się przy pomocy korzonków przybyszowych nawet do kilku metrów. „Emerald Gaiety” sadzona jako roślina okrywowa, doskonale nadaje się również do tworzenia kompozycji roślinnych z innymi kolorami czy formami roślinnymi. Przepięknie wygląda zarówno wśród roślin iglastych, jak i liściastych. Prześlicznie zadarniając wypełnia wolne przestrzenie między innymi, większymi krzewami. Równie dobrze czuje się posadzona w pojemnikach czy skrzynkach ogrodowych. „Emerald Gaiety” nadaje się również na niskie żywopłoty i pojedyncze nasadzenia. Do zadarnień najwłaściwszą rozsadą będzie 7-10 sztuk posadzonych na 1m².

Odmiana „Emerald Gaiety” odznacza się dużą wytrzymałością na mrozy, zimując bardzo dobrze pod śniegiem.

Decydując się na uprawę tej niezwykle urokliwej rośliny musimy pamiętać o rewersji, tzw. mutacji powrotnej. Dzieje się tak wtedy, gdy roślina powraca do wyglądu rośliny pierwotnej, z której powstała. I tak, ostrolistna odmiana zaczyna wydawać zielone liście.

Pamiętajmy, iż nowe, zielone pędy rosną znacznie szybciej. Po pewnym czasie mogą, więc zagłuszyć pozostałe. Roślina stanie się wtedy na powrót zielona. Aby tego uniknąć pędy z zielonymi liśćmi koniecznie więc wytnijmy.

Zwracajmy również uwagę na pędy o liściach zupełnie białych lub żółtych. Je również wytnijmy. Liście te nie mając chlorofilu, czerpią energię z rośliny osłabiając ją. Pamiętajmy o tych „nieproszonych gościach”.

Dodaj komentarz